Vai al contenuto

My Italian experience: joy and sorrow of polish student (written in polish)

In Uniser lavoriamo con studenti di tutta Europa: aiutiamo quasi mille ragazzi italiani a fare un’esperienza di lavoro all’estero e allo stesso tempo “portiamo” in Italia altrettanti tirocinanti da tantissimi paesi europei. La Polonia è una delle nazionalità più rappresentate e con cui lavoriamo di più, grazie a partner di lunghissima data: per questo abbiamo scelto di dare voce a chi questa avventura l’ha appena conclusa: nella sua lingua madre, affinché possa mettere a proprio agio i suoi colleghi che sono sul punto di partire e hanno ancora i tipici timori della vigilia.

Wyjazd za granice to dla każdej osoby stres z powodu opuszczenia własnego kraju i rodziny. Największym zaś problemem jest bariera językowa oraz różnice kulturowe. Lecz te problemy i obawy są niczym, jeśli wyjeżdżamy sami. Wtedy musimy się zawsze zastanowić czy poradzimy sobie w samodzielnym życiu, bo nikt nie będzie za nas nic robić np. sprzątać, gotować czy prać przez co wiele osób ma wielkie problemy z pojęciem decyzji o wyjeździe. Jednak taki wyjazd jest dobrym testem jak i nauczycielem. To właśnie podczas niego jesteśmy się w stanie zorientować jak poradzimy sobie, kiedy opuścimy rodzinny dom, aby rozpocząć samodzielne życie. Wiadomo, nie każdy będzie od razu mistrzem w gotowaniu, jednak taki wyjazd to okazja, aby się trochę podszkolić.

Projekty z możliwością praktyki za graniczą mogą pomóc w przełamaniu niektórych ludzkich słabości i udowodnić że bariera językowa jest tylko w ludzkich głowach. Wielu z nas zorientowało się już, że jak chcemy to dogadamy się nawet, kiedy nie znamy języka.

Udział w praktykach pozwolił mi na zwiedzenie dużej ilości ciekawych miejsc, zobaczenie wielu pięknych budynków oraz poznanie ciekawy ludzi. Jako elektryk przeprowadzałem przewody poprzez arota w budynkach oraz montowałem oświetlenie sygnalizacyjne do bram, czy czujniki przy bramach. 

Oczywiście poza pracą był czas na przyjemności mieliśmy zorganizowane dwa wyjazdy: do Wenecji i Florencji oraz w czasie wolnym zorganizowaliśmy sobie wycieczkę do Rimini z grupą 82.PL. Na każdej z wycieczek mieliśmy okazję oglądać przepiękne widoki, poznać zwyczaje miejscowej ludności i jej historię. Najbardziej zapamiętamy: w Wenecji- piękne  kanały z ozdobnymi gondolami, we Florencji- piękne zabudowania, a w Rimini piękny widok na morze. Kolejną atrakcją w czasie wolnym była możliwość zwiedzania miasta, w którym mieszkaliśmy w trakcie praktyk- Forli. Mogło się ono pochwalić ciekawą architekturę, w tym plac, na którym można zobaczyć budynki z różnych okresów w jednym miejscu. W czasie naszego pobytu w mieście odbyły się 2 festiwale- czekolady i wyborów regionalnych. 

Dzięki udziale w projekcie nauczyłem się w jaki sposób mogę dogadać się obcokrajowcami, nawet kiedy nie znam języka perfekcyjnie. Podstawy w zupełności wystarczyły. Do tego zapamiętałem niektóre słowa, jak i wyrażenia w zupełnie nowym dla mnie języku.

Categorie

News

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: